Dolné Saliby sa môžu popýšiť parným mlynom

Oživenie ducha priemyselnej revolúcie sa prejavilo v Trnavskom samosprávnom kraji, kde sa podarilo zachrániť vzácnu technickú pamiatku – budovu bývalého parného mlyna v obci Dolné Saliby. Tento historický poklad teraz spravuje Vlastivedné múzeum v Galante, ktoré na mieste inštalovalo novú expozíciu o histórii parných mlynov v regióne.

V roku 2019 sa samosprávnemu kraju podarilo získať budovu bývalého parného mlyna a po starostlivej príprave uskutočnil jeho revitalizáciu. Ako bonus k záchrane tejto cennej technickej pamiatky Vlastivedné múzeum získalo rozsiahle a vhodné depozitné priestory pre časť svojej pôsobivej zbierky, pozostávajúcej zo 25 000 predmetov.

[foogallery id=”737″]

Expozícia Parný mlyn

Pracovníci múzea inštalovali novú expozíciu s názvom Parný mlyn v Dolných Salibách. Expozícia nás prenáša do obdobia priemyselnej revolúcie, keď moderné technológie postupne menili tvár mlynárstva a na konci 19. a začiatkom 20. storočia prinášali inovatívne zariadenia mlynov. Žiaľ, pôvodné zariadenie mlyna, ktoré bolo zakúpené od renomovanej firmy GANZ v Budapešti, sa už nedochovalo.

Otvorenie parného mlyna v obci Dolné Saliby. Autor: Najzupa.sk

Budova parného mlyna v Dolných Salibách tak predstavuje majestátny odkaz doby plnej technických inovácií a pokroku na našom území. Tento skvost je teraz sprístupnený pre verejnosť, ktorá sa tak môže ponoriť do fascinujúceho sveta histórie priemyslu a spoznať významnú kapitolu regiónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.