Most cez potok Jarčie pri Šoporni je minulosťou

Na konci apríla sa začala rekonštrukcia kilometrového úseku cesty za obcou Šoporňa, súčasťou ktorej je aj most cez potok Jarčie. Informovala o tom Správa a údržba ciest (SÚC) Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Súčasne s rekonštrukciou cesty prebieha aj rekonštrukcia mosta. Na obchádzanie tohto úseku slúži mostné provizórium, ktoré ušetrilo vodičom mnoho kilometrov navyše. „Práce postupujú podľa harmonogramu a starý most bol v týchto dňoch zbúraný. Mohlo by sa zdať, že zbúrať most je jednoduchá a rýchla záležitosť, no aj tu platia určité pravidlá a postupy, ktoré sú pre bezproblémový priebeh rekonštrukcie nevyhnutné,“ uviedla regionálna správa ciest.

Rekonštrukcia mostu - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček
Rekonštrukcia mostu nad potokom Jarčie. Autor: Vladimír Miček

na rekonštrukciu získal TTSK 2,1 milióna eur

Práce na modernizácii mosta a priľahlej cesty budú trvať maximálne osem mesiacov, pričom osobná a autobusová doprava vedie cez dočasné premostenie. Samospráva na projekt získala nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) v hodnote 2,1 milióna eur.

Pustili sme sa do ďalšieho projektu, ktorý spolufinancujeme z európskych zdrojov. Vzhľadom na to, že sme chceli premávku na vyťaženom úseku zachovať v čo najväčšom rozsahu, zaobstarali sme dočasné premostenie, ktoré je osadené hneď vedľa rekonštruovaného mosta,” povedal predseda TTSK Jozef Viskupič.

Modernizáciou prechádza úsek cesty v dĺžke jeden kilometer. V miestach, kde vozovka dosahuje najväčšie deformácie, sa po okrajoch cesty dobuduje kompletne nový povrch v šírke do jedného metra. Zvýši sa tým bezpečnosť pri predchádzaní chodcov a cyklistov, a tiež pri vyhýbaní sa vozidiel. Na úseku budú doplnené a vymenené všetky dopravné značky a pri vjazde do obce Šoporňa bude osadený merač rýchlosti. Modernizáciu cesty zabezpečí spoločnosť EUROVIA SK, ktorá vzišla z verejného obstarávania.

Rekonštrukcia mostu cez potok Jarčie. Zdroj: SÚC TTSK
Rekonštrukcia mostu cez potok Jarčie. Zdroj: SÚC TTSK

Vznikne nový mostný objekt o dĺžke 38 metrov

Namiesto starého mosta vznikne nový mostný objekt s celkovou dĺžkou 38 metrov. Komplexnú rekonštrukciu mosta ponad potok Jarčie zabezpečí spoločnosť COLAS Slovakia.

Vozidlá do 12 ton a autobusy obchádzajú stavenisko mosta od jesene minulého roka po dočasnom premostení, ktoré na mieste inštalovala Správa a údržba ciest (SÚC) TTSK. “Mostné provizórium má celkové rozpätie 24 metrov a skladá sa z troch častí po 8 metrov. Vďaka tejto variabilite ho vieme podľa potreby využiť aj v iných, menších rozpätiach. Vieme tak eliminovať úplné uzávierky mostov či iné dopravné obmedzenia na tých miestach, kde to umožňujú podmienky. Dočasné premostenie tak na župných cestách zažíva svoju premiéru a máme v pláne ho naďalej využívať pri ďalších rekonštrukciách mostov v našom kraji,” uviedol riaditeľ SÚC TTSK Dalibor Trebichalský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.