Nemocnica v Skalici má nový prístroj magnetickej rezonancie

Nový prístroj magnetickej rezonancie získala rádiológia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica. Pacientom by malo začať slúžiť na začiatku augusta. Nemocnica vďaka tejto novinke výrazným spôsobom skvalitní poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Uviedla hovorkyňa skupiny AGEL Martina Pavliková.

Výmenou za starý prístroj, ktorý v nemocnici slúžil 12 rokov, vedenie nemocnice zlepšuje materiálno-technické vybavenie. Nový, moderný MRI prístroj vysokej úrovne zaručí udržanie nadštandardnej kvality vykonávaného spektra MR vyšetrení. „Vďaka inováciám sa skráti doba potrebná na vyšetrenie pacienta. V prvom rade je to vďaka rýchlosti získavania jednotlivých sekvencií. A aj vďaka zníženiu potreby opakovania sekvencií pri niektorých pacientoch,“ približuje MUDr. Mária Dušenka, vedúci lekár MRI pracoviska Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

Obnova pracoviska je základným pilierom plánu reprofilizácie nemocnice do budúcna, s cieľom udržať a rozšíriť MRI diagnostiku v skalickej nemocnici, potrebnú pre lekárske odbory chirurgia, ortopédia, vnútorné lekárstvo, gynekológia, onkológia, neurológia, urológia, otorhinolaryngológia aj traumatológia. V rámci spomenutých odborov nemocnica poskytuje predovšetkým MR vyšetrenia muskuloskeletálneho systému, nervového systému, tiež vyšetrenia zamerané na orgány brucha a malej panvy (vrátane multiparametrických vyšetrení prostaty u mužov).

Nemocnica v Skalici má nový prístroj magnetickej rezonancie. Zdroj: AGEL Skalica
Nemocnica v Skalici má nový prístroj magnetickej rezonancie. Zdroj: AGEL Skalica

Výmenu sprevádza aj čiastočná rekonštrukcia

Výmenu prístroja sprevádza aj čiastočná rekonštrukcia priestorov rádiologického pracoviska. „Stavebné práce zahŕňajú realizáciu rozvodov inštalácií inžinierskych sietí a energií. Taktiež sa budú meniť rozvody vzduchotechniky či povrchové úpravy podláh a stien,“ približuje Ing. Ivan Medlen, ekonomicko-technický námestník skalickej nemocnice.

Keďže ide o rekonštrukciu vnútorných priestorov, práce výrazne neovplyvnia fungovanie ostatných pracovísk rádiologického oddelenia. „Počas realizácie môže byť zvýšená hlučnosť, prašnosť alebo zvýšený pohyb cudzích osôb, avšak pacientom ani zamestnancom práce neohrozia iné vyšetrenia v rámci prevádzky nemocnice,“ dodáva Ivan Medlen.

Oddelenie rádiológie realizuje ročne v priemere 17 000 výkonov, pričom počet MR výkonov sa pohybuje v rozmedzí 3057 (v 2020) až 3336 (2022). Len v tomto roku sme za 4 mesiace zrealizovali 992 MRI vyšetrení“ hovorí Mária Dušenka a dodáva, že: „Po zabezpečení optimálneho počtu personálu na RDG oddelení, plánujeme v budúcnosti otvorenie prevádzky aj v poobedných hodinách, čo prispeje k skráteniu čakacej doby na termín vyšetrenia.

Okres Skalica má spádovú oblasť približne 120.000 obyvateľov a Fakultná nemocnica AGEL Skalica prevádzkuje jediný MRI prístroj v celom okrese. „Naviac hraničí s tromi okresmi, z ktorých dva nemajú takéto pracovisko. Preto značná časť týchto pacientov mieri práve do Skalice. Výnimkou nie sú ani pacienti  z bratislavského regiónu,“ vysvetľuje dôležitosť pracoviska Mária Dušenka.

Všetky práce vrátane zaškolenia personálu by mali trvať zhruba tri mesiace, a pacientom tak už od augusta tohto roka bude slúžiť špičková diagnostická technológia.

Pozri aj

MFK Skalica sa predstaví pred kamerami v Podbrezovej

Po reprezentačnej prestávke sa opäť roztáča futbalový kolotoč a MFK Skalica v rámci 7. kola Niké …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.