Od októbra bude úplný zákaz parkovania na chodníku

Aktuálna novela zákona o cestnej premávke parkovanie áut na chodníkoch zakazuje úplne. Absolútny zákaz parkovania na chodníku mal byť pôvodne platný od februára 2022, no poslanci jeho účinnosť odložili na 1. 10. 2023.

Od tohto dátumu bude pre všetky motorové vozidlá platiť zákaz parkovania na chodníku s výnimkou vyznačených miest.

Nedostatok parkovacích miest

Novela zákona môže spôsobiť problémy samosprávam aj vodičom pre nedostatku parkovacích miest. Obce a mestá tak budú musieť vymyslieť riešenie v podobe vybudovania nových parkovacích plôch.

Vodič smie zastaviť a stáť

Podľa zákona o cestnej premávke vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty. Výška blokovej pokuty pre vodiča, ktorý motorové vozidlo odstavil na obojsmernej ceste v protismere (vľavo), je od 20 do 40 eur. Ak je cesta jednosmerná, vodič môže stáť vpravo alebo vľavo. Pri státí musí ostať voľný aspoň jeden pruh široký najmenej tri metre pre oba smery jazdy. Ak tak nespraví, môže dostať pokutu vo výške od 30 do 50 eur.

zdroj: TOPSPEED

Pozri aj

Prázdniny končia, začína škola. Zdroj: Pixabay

Končia prázdniny, škola volá…

Nový školský rok: Deťom a študentom sa pomaly ale isto končia prázdniny a blížia sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.