Otvorený list DAC 1904 pre SFZ, ÚLK a komisiu rozhodcov

Futbalový klub DAC 1904 Dunajská Streda napísal po zápase so Slovanom Bratislava (2:3) otvorený list, ktorý adresoval Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ), Únii ligových klubov (ÚLK) a Komisii rozhodcov SFZ.

Ak sa v nadstavenom čase zápasu roka na preplnenom štadióne naháňa po ihrisku zhruba 40 ľudí (členovia realizačných tímov, hráči, ochranka), niečo ide mimo plán. Myslíme si, že vzhľadom na poslanie a ciele ste povinní reagovať na uvedené udalosti a prijať potrebné opatrenia, aby sa v budúcnosti predchádzalo podobným situáciám,“ píše v liste dunajskostredský klub.

DAC sa nepáčia negatíva proti klubu

Ďalej sa v liste píše: Náš klub má vypracovaný etický kódex, ktorý ukladá všetkým zamestnancom povinnosť dodržiavať vysoké štandardy správania. Veríme, že naši hráči a zamestnanci sú ambasádormi tohto športu, ktorí prispeli k propagácii futbalu počas tejto vzrušujúcej sezóny Fortuna ligy, prejavujúc rešpekt voči súperom a rozhodcom. Naši fanúšikovia neúnavne a vzorne podporovali náš tím na zápasoch doma aj vonku. Vďaka tomu sme dosiahli najvyššiu návštevnosť v súťaži, na čo sme veľmi hrdí a ďakujeme za to našim fanúšikom.

Otvorený list Futbalový klub DAC 1904 Dunajská Streda napísal po zápase so Slovanom Bratislava (2:3) otvorený list, ktorý adresoval Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ), Únii ligových klubov (ÚLK) a Komisii rozhodcov SFZ. Zdroj: DAC Dunajská Streda
Otvorený list Futbalový klub DAC 1904 Dunajská Streda napísal po zápase so Slovanom Bratislava (2:3) otvorený list, ktorý adresoval Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ), Únii ligových klubov (ÚLK) a Komisii rozhodcov SFZ. Zdroj: DAC Dunajská Streda

Napriek tomu bol náš klub po zápase s Banskou Bystricou vykreslený v negatívnom svetle kvôli udalostiam, na ktoré sme nemali dosah. Počínanie komisie rozhodcov len prilialo olej do ohňa. Právom môžeme vyhlásiť, že táto séria opatrení poškodila náš klub a jeho dobré meno.

Klub sa nestotožňuje s niektorými rozhodnutiami arbitra

V nedeľu po zápase so Slovanom náš hlavný tréner hovoril o vyhnanstve pána Dohála do Alcatrazu a verejne sa pýtal, ako bude reagovať Komisia rozhodcov po rozbore výkonu pána Glovu v spomínanom stretnutí. Na mysli máme najmä situáciu zo 60. minúty, po ktorej bol pán Glova privolaný k obrazovke VAR, aby sa pozrel na možnú penaltu.

Aj vzhľadom na okolnosti prípadu a platné pravidlá netrpezlivo čakáme na zdôvodnenie, prečo sa rozhodol penaltu neodpískať. Zároveň si dovoľujeme upozorniť na vyjadrenia predsedu Komisie rozhodcov pána Ružbarského z 8. a 9. mája 2023 v televízii, ktorými prispel k názoru, že prvý gól Slovana bol neuznaný nesprávne. Tento postoj a jeho načasovanie je opovrhnutia hodný pokus zakryť pochybenia predsedu a členov nefungujúcej komisie, ktorí sa zubami-nechtami držia svojich funkcií.

Ďalej nás veľmi mrzí neúctivé správanie pána Glovu počas zápasu, ktoré vyústilo do potenciálne nebezpečnej a maximálne napätej situácie v nadstavenom čase, za ktoré nesie hlavnú zodpovednosť.

Rozhodcovia musia poznať pravidlá hry a uplatňovať ich férovým spôsobom. Ich zodpovednosťou je dodržiavať pravidlá a ducha hry. Rozhodcovia by mali prejavovať rešpekt voči hráčom, trénerom, fanúšikom a samotnej hre. Od rozhodcov sa očakáva, že budú vždy zachovávať maximálny rešpekt k tomuto športu.

Výzva na odstúpenie Ružbarského

Sme presvedčení, že k neustálemu zlepšeniu výkonnosti našich rozhodcov sú potrebné štrukturálne reformy. Týmto vyzývame pána Ružbarského, aby prevzal zodpovednosť za tieto udalosti poškodzujúce futbal a odstúpil z funkcie predsedu Komisie rozhodcov. My ako klub sme komerčná spoločnosť, a preto ide o veľa, pretože potrebujeme vyvážiť riziká a zabezpečiť udržateľný rast.

Súčasná pozícia nášho klubu je výsledkom tvrdej a systematickej práce stoviek ľudí a vášne tisícov fanúšikov, ktorí milujú náš klub a jeho hodnoty: tvrdú prácu, hrdosť a jedinečnosť. Rovnaké nasadenie a vysoké štandardy očakávame aj od organizácií zodpovedných za riadenie a rozvoj futbalu na Slovensku. Nekompetentnosť rozhodcov a Komisie rozhodcov je pre náš futbal deštruktívna, ničí jeho imidž a spôsobuje, že fanúšikovia – ktorí sú najväčšími akcionármi vo svete futbalu – strácajú dôveru v integritu nášho futbalu.

Klub chce upozorniť na rasizmus

Poslaním Únie ligových klubov je dohliadať na riadenie najvyššej slovenskej súťaže po športovo-technickej a marketingovej stránke. V rámci marketingu by sme chceli upozorniť na pravidelný rasizmus a diskrimináciu na vašich sociálnych sieťach v súvislosti s používaním značky nášho klubu.

SFZ je tiež priamo zodpovedný za implementáciu cieľov FIFA a UEFA a z tejto pozície nesie najväčšiu zodpovednosť za to, aby misia FIFA a UEFA – odstrániť rasizmus a diskrimináciu – bola naplnená aj u nás. Upozorníme aj UEFA, ako kompetentnú organizáciu, že zo strany SFZ chýbajú reálne opatrenia na odstránenie rasizmu a diskriminácie zo štadiónov našej krajiny.

Pozri aj

Už druhá knižná búdka pribudla vďaka Žitnoostrovskej knižnici v Dunajskej Strede. Zdroj: Mesto Dunajská Streda

V Dunajskej Strede pribudla ďalšia knižná búdka

Už druhá knižná búdka pribudla vďaka Žitnoostrovskej knižnici v Dunajskej Strede. Tentoraz na Trhovisku, na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.