Piešťany oslavujú 910. výročie prvej písomnej zmienky

Mesto Piešťany si pripomenie 910. výročie prvej písomnej zmienky. Táto zmienka sa nachádza v listine uhorského kráľa Kolomana I. z roku 1113 a mesto sa tam objavuje v podobe „villa Pescan“ („dedina Piešťany“).

Spolu s traktátom z roku 1111 je najstaršou, v origináli zachovanou listinou, týkajúcou sa územia dnešného Slovenska. Obe písomnosti, všeobecne nazývané Zoborské listiny, sú písané na pergamene v latinskom jazyku a uložené v Biskupskom archíve v Nitre. Dôvodom ich vzniku bolo zaznamenanie a potvrdenie hraníc majetkov benediktínskeho kláštora svätého Hypolita.

Keďže tieto majetky netvorili súvislý celok, hranice sa určovali menovaním susediacich dedín a panstiev. Ani Piešťany do majetku opátstva nepatrili. Objavili sa v texte pri ohraničovaní kláštorného majetku Trebatíc.

Názov mesta sa menil

Názov mesta sa rokmi menil podľa toho, či bola úradným jazykom latinčina, nemčina alebo maďarčina. Prvýkrát sa spomínajú pod názvom Pescan, následne ako Piesthen, Pöstény, Teplicz či Piestyan. Názov Piešťany sa ustálil v roku 1920.

Väčšina historikov sa zhoduje v tom, že názov mesta je odvodený od staroslovenského základu slova piesok. Slovom piešť sa v minulosti označovali aj piesčiny pri riekach a potokoch. A ak by vás zaujímalo, ako táto prvá zmienka o našom meste vyzerá, stačí zájsť k fontáne Príbeh prameňov na začiatku Neposlušnej čiary, kde je na zemi umiestnený reliéf s úryvkami Zoborských listín.

Mesto udelí Čestné občianstvo a Cenu mesta

Mesto pri tejto slávnostnej príležitosti, ktorou je 910. výročie prvej písomnej zmienky, udelí aj Čestné občianstvo mesta Piešťany a Cenu mesta Piešťany osobnostiam, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľadenie mesta, ochranu jeho záujmov a šírenie jeho dobrého mena vo svete, alebo ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. V oboch kategóriách budú udelené ceny aj in memoriam.

Prehľad histórie prináša výstava

Prehľad histórie prináša výstava Piešťany a okolie: Od zoborskej listiny po súčasnosť. Výstavu pripravilo mesto Piešťany v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera, spoločnosťou RE PUBLIC, a vďaka finančnej podpore OOCR Rezort Piešťany. Výstava je inštalovaná v Dome umenia, postupne bude sprístupnená aj v Mestskom kultúrnom stredisku mesta Piešťany a ďalších inštitúciách.

Zdroj: Mesto Piešťany

Pozri aj

Victoria Regia Zdroj: OOCR Rezort Piešťany

Rezort Piešťany ponúka pre návštevníkov bohatý septembrový program

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pozýva do regiónu milovníkov hudby, športu, filmu, tanca, zábavy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.