Piešťany sa pripoja k iniciatíve Bezpečné zastávky

Prelepenie vybraných presklených zastávok mestskej autobusovej dopravy pomôže zmierniť úhyn vtáctva.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko pozýva verejnosť v Piešťanoch na krátku eko-brigádu spojenú s prednáškou o nebezpečenstve sklenenej architektúry v mestách. Dozviete sa tiež, ako jednoduchým opatrením možno zachrániť stovky vtáčích životov.

Priehľadné a zrkadliace sa sklá sú druhou najčastejšou príčinou úhynu vtákov v mestskom prostredí. Tejto ekologickej katastrofe sa dá zabrániť celkom jednoducho, polepom sklenených plôch antikolíznymi nálepkami. V Piešťanoch sa takto pokúsime s dobrovoľníkmi polepiť väčšinu sklenených prístreškov autobusových zastávok. Piešťany sa tak pridajú k iniciatíve ´bezpečné zastávky´ a budú nasledovať mestá ako sú Trnava a Trenčín,“ upresňujú zástupcovia SOS/BirdLife Slovensko.

Bezpečné zastávky Zdroj: Mesto Piešťany
Bezpečné zastávky Zdroj: Mesto Piešťany

Výsledky monitoringu ukazujú, že na svete sa každoročne zabije na presklených plochách viac ako miliarda vtákov, Česká společnost ornitologická v súčasnosti hovorí o milióne vtákov zabitých v Česku. Jedným z častých miest, kde nachádzame uhynuté či zranené jedince sú práve presklené zastávky. Pritom drobnými opatreniami je možné zabezpečiť účinnú ochranu pred kolíziami.

Hlavnou zásadou je spraviť sklo pre vtáky viditeľné. Dostupným a ľahko aplikovateľným riešením sú akékoľvek nálepky v dostatočne malých rozostupoch. Umožnia vtákom včas si všimnúť prekážku a vyhnúť sa nárazu.

Akcia sa bude konať v sobotu 24. júna 2023, zraz účastníkov bude o 10.00 hod. pri Dome umenia. Ukončenie bude približne o 12.00 hod.

Akcia sa koná so súhlasom Mesta Piešťany a vďaka podpore Firmy Freudenberg Home and Cleaning Solution (FHCS), ktorá podporila SOS/BirdLife Slovensko projektom Freudenberg Donation – „Save glass for Birds Slovakia“ project / ref 1335, ktorého cieľom je zamedzenie úhynu vtákov na presklených plochách a podpora zvýšenia povedomia o tomto jave.

Pozri aj

Victoria Regia Zdroj: OOCR Rezort Piešťany

Rezort Piešťany ponúka pre návštevníkov bohatý septembrový program

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pozýva do regiónu milovníkov hudby, športu, filmu, tanca, zábavy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.