Nahrávam Udalosti
Bazilika sv. Mikuláša v Trnave. Autor: Vladimír Miček

Duchovná hudba bratov Haydnovcov a Wolfganga Amadea

11 jún 2023

Záverečným koncertom 55. ročníka jedného z najstarších festivalov klasickej hudby na Slovensku – Trnavskej hudobnej jari (THJ) bude nedeľná (11. júna) Duchovná hudba bratov Haydnovcov a Wolfganga Amadea.

Uskutoční sa v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša, informoval dramaturg festivalu Stanislav Šurin. „Zaznejú menšie majstrovské i menej známe majstrovské kusy,” uviedol Šurin. Divákom sa predstavia dve významné trnavské telesá – miešaný spevácky zbor Tirnavia so zbormajstrom Michaelom Stahlom a Trnavský komorný orchester s koncertnou majsterkou Alžbetou Ševečkovou. Ako sólisti vystúpia sopranistka Jana Pastorková a na organe zahrá Stanislav Šurin. Dirigentom bude Norbert Brandauer.

THJ priniesla v tomto roku spolu štyri koncertné vystúpenia, prvé tri sa odohrali v reprezentačnej zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika. Na prvom zahral rakúsky klarinetista Norbert Amon s Varga Quartett Wien, ktorého zostavu tvoria traja Slováci. Z nich je jedna členka Katarína Veselská priamo Trnavčanka. Aprílový koncert Rande s virtuózom patril klaviristovi, trnavskému rodákovi Milošovi Bihárymu, divákom sa prihovoril dielami Franza Liszta a Modesta Petroviča Musorgského. Na máj zaradil dramaturg koncert Portréty zamilovaných žien s talianskou sopranistkou Larisou Alice Wissel a klaviristkou Gaiou Fredericou Caporiccio.

THJ organizuje mesto Trnava v spolupráci s Bachovou spoločnosťou na Slovensku. Okrem tohto festivalu sa počas augusta a septembra každoročne konajú aj Trnavské organové dni. Festival vznikol v roku 1968 v čase politického odmäku v bývalom Československu. Za viac ako polstoročie existencie sa na ňom predstavilo množstvo hudobných filharmónií a orchestrov ako Slovenská filharmónia, Belehradská filharmónia, Komorný orchester B. Warchala, Musica aeterna, Solamente naturali, The Cathedral Choir Sheffied a sólistov ako Svjatoslav Richter, David Oistrach, Stephen Stubbs, David di Fiore a mnohí ďalší
Zdroj: https://tkkbs.sk/

Share This Event

  • Táto udalosť už prebehla.

Podrobnosti

Dátum:
11 júna, 2023
Čas:
20:00 - 21:30
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Miesto udalosti

Bazilika sv. Mikuláša, Trnava
Námestie svätého Mikuláša 385/1
Trnava, 917 01 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
0335514424
View Miesto udalosti Website

Organizátor

Mesto Trnava
Phone
0333236101
Email
info@trnava.sk
View Organizátor Website
Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.