Prezidentka: Ústavu nestačí len oslavovať, ale najmä dodržiavať

Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s 31. výročím prijatia Ústavy Slovenskej republiky zdôrazňuje, že schválením nášho základného zákona sme sa v roku 1992 prihlásili k hodnotám právneho, demokratického a zvrchovaného štátu. NaZahori.sk o tom informoval Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR.

Tento dokument zároveň podľa nej vyjadruje celospoločenskú zhodu na pravidlách a normách, ktoré sa zaväzujeme rešpektovať, a ktorých rešpektovanie vyžadujeme. “Bežnou súčasťou verejnej debaty sa však stalo, že mnohí za ústavné považujú iba to, čo je z ich pohľadu správne. A všetko ostatné, s čím nesúhlasia, považujú za neústavné. Na otázku, akú zmenu naša ústava potrebuje, sa mi preto žiada povedať, že zo všetkého najviac potrebuje zmenu prístupu k nej. Nevykladať ju podľa toho, kto je momentálne v akej mocenskej pozícii a čo sa mu aktuálne hodí,” vyjadrila sa prezidentka.

Deň Ústavy patrí v našej tradícii medzi novšie štátne sviatky. “My politici, by sme ho mali využiť na to, aby sme vytvárali prostredie, v ktorom sa ústava bude tešiť prirodzenému rešpektu a jej dodržiavanie sa bude považovať za samozrejmosť. Preto ju nestačí len jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju 365 dní v roku dodržiavať,” zdôraznila Z. Čaputová.

Pozri aj

Prázdniny končia, začína škola. Zdroj: Pixabay

Končia prázdniny, škola volá…

Nový školský rok: Deťom a študentom sa pomaly ale isto končia prázdniny a blížia sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.