Šaštín: Sedembolestná Panna Mária je patrónkou Slovenska 96 rokov

Sedembolestná Panna Mária sa patrónkou Slovenska stala na základe pápežského dekrétu v roku 1927. Tradícia úcty k Sedembolestnej Panne Márie je na Slovensku najviac zviazaná so Šaštínom (mesto Šaštín-Stráže).

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Aj keď sviatok Sedembolestnej Panny Márie nemá svoj pôvod na slovenskom území, predsa však má svoje mimoriadne miesto v dejinách Slovákov.

Silná mariánska úcta, ktorá tvorila súčasť cyrilometodského dedičstva Slovákov v spojení so symbolickými siedmimi bolesťami Panny Márie, v ktorých nachádzali počas dlhých stáročí útechu v ich národnom, náboženskom a sociálnom útlaku vytvárali silné predpoklady, aby sa úcta k Sedembolestnej stala symbolom Slovákov, ktorí ju oddávna považovali za svoju hlavnú patrónku.

Úcta k siedmim bolestiam Panny Márie

Úcta k siedmim bolestiam Panny Márie (sedem je biblické číslo označujúce plnosť, čím sa chce vyjadriť, že Panna Mária bola nielen plná milosti ale aj plná bolesti) má svoj pôvod na kresťanskom Východe u cirkevného otca sv. Efréma Sýrskeho (306-373), ktorý šíril úctu k bolestiam Panny Márie, na Západe mal svoj pôvod v úcte k piatim bolestiam ukrižovania Pána Ježiša.

 Najstarší kostol zasvätený Panne Márii Sedembolestnej je v Trstíne-Hájičku z roku 1245.

Úcta k Sedembolestnej je zviazaná so Šaštínom

Tradícia úcty k Sedembolestnej je však na Slovensku najviac zviazaná so Šaštínom, kde sa nachádza milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Dala ju vyhotoviť nábožná grófka Angelika Coborová-Bakičová, veľká ctiteľka Bolestnej Panny Márie. Uložila ju do kaplnky, ktorá dodnes stojí vedľa národnej baziliky. Spolu s obyvateľmi Šaštína a okolitých osád prichádzala prosiť, aby Sedembolestná ochránila tento kraj pred Turkami.

V roku 1744 bol dokončený chrám v Šaštíne

V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je dnes národnou svätyňou a sa stal sa jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnych miest na Slovensku. Pápež Pius VII. rozšíril sviatok Sedembolestnej na celú Katolícku cirkev.

Na žiadosť slovenských biskupov pápež Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem z 22. apríla 1927 dovolil používať invokáciu po litániách „Oroduj za nás Matka Sedembolestná“, čím potvrdil tradíciu Slovákov uctievať ako svoju patrónku Sedembolestnú Pannu Máriu.

Slovenský katolícky exil potvrdil úctu k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska tým, že na jej sviatok 15. septembra 1963 sa konala prvá svätá omša a posviacka kaplnky Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

zdroj: NaZahori.sk
Bazilika Sedembolestnej Panny Máre v Šaštíne zdroj: NaZahori.sk

V roku 1964 vyhlásili chrám za baziliku minor

Dňa 23. novembra 1964 pápež Pavol VI. apoštolským listom Quam pulchram potvrdil starobylosť kultu Panny Márie Sedembolestnej ako hlavnej patrónky Slovenska a vyhlásil šaštínsky chrám Sedembolestnej za baziliku minor. Po Druhom vatikánskom koncile bola Sedembolestná Panna Mária potvrdená ako patrónka Slovenska pri schválení osobitného liturgického kalendára slovenských diecéz v roku 1975.

Ján Pavol II. o úcte Slovákov k Sedembolestnej

Pápež Ján Pavol II. počas svojej prvej verejnej návštevy po zotavení sa z atentátu, keď navštívil Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, vo svojej homílii povedal: „Vaši apoštoli svätí Cyril a Metod získali vzdelanie v Carihrade, kde mariánska úcta existovala už od prvých storočí kresťanstva. Či netreba tu hľadať aj najhlbšie korene mariánskej úcty Slovákov k Sedembolestnej?“.

Ján Pavol II. navštívil v roku 1995 národnú svätyňu v Šaštín zdroj foto: Konferencia biskupov Slovenska

Ján Pavol II. navštívil Šaštíne v roku 1995


Počas svojej druhej apoštolskej cesty na Slovensku v roku 1995 navštívil aj národnú svätyňu v Šaštíne, kde korunoval zázračnú sochu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. V homílii nám adresoval tieto slová: „Chcem v tejto svätyni poprosiť Pannu Máriu, aby aj naďalej poskytovala materskú pomoc pri premene sŕdc. Prosím ju, aby bdela nad celým duchovným životom Slovenska. Zvlášť jej odporúčam mladú generáciu, všetkých trpiacich a všetkých, čo hľadajú pravdu“.

https://www.nazahori.sk/2019/09/15/narodna-put-sastin-hlavnym-kazatelom-apostolsky-prefekt-v-azerbajdzane-mons-vladimir-fekete/

Sedem bolestí Panny Márie

1. keď počula Simeonovo proroctvo o meči, ktorý aj jej prebodne srdce,

2. keď utekala do Egypta, keď Herodes vraždil neviniatka,

3. keď hľadala strateného Ježiša v Jeruzaleme,

4. keď Ježiša zajali a odsúdili,

5. keď Ježiš zomieral na kríži,

6. keď Ježiša zložili z kríža,

7. keď Ježišovo telo kládli do hrobu

Zdroj: Archív Konferencia biskupov Slovenska TK KBS / Cirkevný historik Ľuboslav Hromják

Pápež František v Šaštíne 15.9.2021

https://www.nazahori.sk/2021/09/15/live-video-svaeta-omsa-zo-sastina-s-homiliou-papeza/

https://www.nazahori.sk/2021/09/13/foto-video-prezidentka-privitala-papeza-a-odovzdala-mu-dary/

Pozri aj

Šaštín-Stráže, Gazárka Autor: Vladimír Miček

Šaštín-Stráže: Poslanec zastupiteľstva sa vzdal mandátu

O vzdaní sa mandátu poslanca Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Šaštíne-Strážach a nástup náhradníka na uvoľnený post …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.