Senica bojuje proti rušeniu pohotovosti pre deti

Mesto Senica vyjadrilo ústami svojho primátora Martina Džačovského nespokojnosť s návrhom Ministerstva zdravotníctva SR na redukciu siete ambulantných pohotovostných služieb. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Nestotožňujeme sa s návrhom ministerstva zdravotníctva na redukciu siete ambulantných pohotovostných služieb (APS) pre deti a dorast, podľa ktorého by mala už budúci rok zaniknúť detská APS v Senici. Vymedzujeme sa aj proti medializovanému stanovisku Odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja, podľa ktorého je takáto konsolidácia potrebná a neznamená ohrozenie zdravia a života detských pacientov,“ informoval dnes zástupcov médií primátor Senice Martin Džačovský.

Ako doplnil, tiež nemôže v prípade Senice súhlasiť s tým, že takýto návrh bol vypracovaný po dôkladnej analýze súčasných personálnych kapacít medzi primárnymi pediatrami.

Informácie poskytol primátor na tlačovom brífingu, ktorý sa uskutočnil v priestoroch mestského zariadenia Poliklinika Senica a ktorého sa zúčastnili aj štyria detskí lekári – MUDr. Jana Planková, MUDr. Monika Jankovičová, MUDr. Mária Richterová a MUDr. Zdenko Šulek, ako aj riaditeľ polikliniky Jozef Mikuš.

V Trnavskom kraji by mali zostať 3 pohotovosti

Návrh rezortu zdravotníctva na redukciu siete APS pre deti a dorast počíta s tým, že by v celom Trnavskom samosprávnom kraji od júla 2024 ostali iba tri detské ambulantné pohotovostné služby, a to v Skalici, Trnave a Dunajskej Strede.

Primátor Senice ďalej tlmočil, že v súvislosti s plánovaným zrušením detskej ambulantnej pohotovostnej služby v Senici zaslal 14. júna oficiálny list poverenému ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi, v ktorom ho žiada o vyvolanie rokovaní k opätovnému prehodnoteniu rušenia detských ambulantných pohotovostných služieb a tiež zapojenie samospráv do takýchto závažných rozhodnutí.

Poliklinika Senica Zdroj: Mesto Senica
Poliklinika Senica Zdroj: Mesto Senica

Mesto poslalo list ministrovi

List, ktorý bol zaslaný aj Únii miest Slovenska a tiež ZMOS, uvádzame v plnom znení:

Vážený pán minister,

dovoľte mi reagovať na medializované informácie o tom, že Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje zrušiť detskú ambulantnú pohotovostnú službu v našom meste a ponechať ju len v meste Skalica.

Senica je prirodzeným spádovým územím pre bývalý veľký okres Senica, v ktorom boli začlenené terajšie okresy Senica, Skalica, Myjava a čiastočne Malacky. Senica je umiestnená v strede tohto územia, je tu najlepšia dostupnosť pre pacientov zo všetkých štyroch terajších okresov – Skalica 28 km, Myjava 21 km.

Skalica, Myjava a blízke okolie môžu v prípade vážneho zhoršenia zdravotného stavu dieťaťa navštíviť ústavnú pohotovostnú službu v nemocniciach. Senica túto možnosť nemá, naši pacienti by museli cestovať. Na Slovensku je veľa menších okresov ako Senica, kde sa nachádzajú nemocnice, napr. Skalica, Ilava, Ružomberok, Partizánske, Dolný Kubín, atď. Keďže nemáme nemocnicu, radi by sme mali aspoň detskú ambulantnú pohotovostnú službu.

V Skalici prevádzkuje detskú ambulantnú pohotovostnú službu súkromná firma z Lučenca, ktorá má prenajaté priestory v nemocnici. Lekári tam slúžia 6 – 7 služieb mesačne. Senica má vlastné priestory v budove Polikliniky Senica, n. o. a u nás slúžia lekári maximálne 5 služieb mesačne, niektorí dobrovoľne viacej. Senica spĺňa ako personálne, tak priestorové podmienky. Pre informáciu uvádzame, že v minulom roku navštívilo našu detskú ambulantnú pohotovostnú služby 2473 detských pacientov.

Na základe bezprostrednej komunikácie s vedením Polikliniky Senica, n.o., ktorá je mestským zariadením, môžem zodpovedne deklarovať, že všetci detskí lekári sú za zachovanie detskej ambulantnej pohotovostnej služby v Senici, nakoľko tu majú vytvorené veľmi dobré podmienky pre vykonávanie svojej práce. Je dôležité tiež poznamenať, že vekový priemer lekárov, ktorí slúžia v Senici je 63 rokov, tento vekový priemer je v porovnaní s inými detskými ambulantnými pohotovostnými službami štandardný.

Argumenty na nadväznosť na nemocnicu podľa môjho názoru neobstoja, lebo len veľmi nízke percento detských pacientov je z ambulantnej pohotovostnej služby odoslané na ústavnú pohotovostnú službu alebo hospitalizáciu. Možnosť odoslať dieťa na ústavnú pohotovostnú službu alebo do nemocnice má každá detská ambulantná pohotovostná služba, bez ohľadu na to, či sa nachádza v sídle nemocnice alebo nie.

Ministerstvo zdravotníctva SR by malo určiť jednotlivé body pevnej detskej ambulantnej pohotovostnej služby, koľko majú byť jednotlivé služby od seba napríklad 30 km, 50 km a z toho vytvoriť sieť detských ambulantných pohotovostných služieb a nie brať do úvahy napr. vekové zloženie lekárov jednotlivých detských ambulantných pohotovostných služieb. Také, aké je dnes, nemusí byť za dva roky. V priebehu dvoch rokov by mohli atestovať 2 – 3 detské lekárky, ktoré by mohli prísť do našej detskej ambulantnej pohotovostnej služby pracovať.

Čo sa týka vzdialenosti medzi jednotlivými navrhovanými detskými ambulantnými pohotovostnými službami:

Skalica – Bratislava: 100 km, Skalica – Trnava: 70 km, Skalica –Trenčín: 98 km.

Za zváženie stojí aj cestovanie lekárov, ktorí budú musieť do služby dochádzať zo Senice a Myjavy (cca 49 km).

Skalica je na hranici s Českou republikou, je tu zlá dostupnosť pre pacientov z okresov Senica i Myjava (28 km zo Senice, 49 km z Myjavy a viac kilometrov: Jablonica – 38 km, Kúty, Borský Sv. Jur a z mnohých obcí aj viacej).

Určite nie sme jediné mesto, ktorého sa týka zrušenie detskej ambulantnej pohotovostnej služby. Týmto Vás chceme požiadať o pomoc pri vyvolaní rokovaní k opätovnému prehodnoteniu rušenia detských ambulantných pohotovostných služieb a zapojenia samospráv do takýchto závažných rozhodnutí, ktoré sa týkajú našich obyvateľov.

Pozri aj

zdroj foto: Mesto Senica

Senica: Najfrekventovanejšie priechody postrážia opäť „prechodári“

Na bezpečnosť detí pri prechádzaní cez priechody pre chodcov cestou do školy dohliadajú už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.