Senické kultúrne leto prináša novinku v podobe hudobných štvrtkov

Tohtoročné Senické kultúrne leto 2023 ponúkne Nedeľné kultúrne večery v meste, Letné soboty na Kunovskej priehrade, cyklus augustových prednášok Leto s Múzeum Senica, letné kino pod večernou oblohou senického amfiteátra, ale aj horúcu novinku – Hudobné štvrtky v DAV-e a tiež známe letné open air podujatia. Stojí za poznamenanie, že vstup na všetky tieto podujatia je bezplatný, čo je v dnešnej dobe už takmer ojedinelé.

Novinkou sú hudobné štvrtky v DAV-e

Horúcou novinkou Senického kultúrneho leta je nový cyklus podujatí Hudobné štvrtky v DAV-e. Pôjde o šesť hudobných podvečerov v príjemnom prostredí mestského parku, kde je budova DAV-u situovaná. Filozofiou štvrtkových hudobných podvečerov je, že Seničanov bavia Seničania. Všetci interpreti sú totiž domáci umelci a zoskupenia. Napríklad spevák a gitarista Richard Havel, hudobné súbory ZUŠ Senica, speváčka a hudobníčka Sisa Smith, klavirista a tiež spevák Erik Malachov či známa senická speváčka Majka Závodská. Tú bude sprevádzať gitarista Matúš Klena a pop-rocková formácia BNV Band.

A pozor, Hudobné štvrtky v DAV-e začínajú už tento štvrtok, teda 22. júna o 18.00 hodine. Budú pokračovať až do konca júla. Kaviareň Park Caffé, ktorú prevádzkuje Sociálny podnik mesta Senica v budove DAV-u, sa na koncerty pripravila. Obohatila svoju ponuku o nanuky a tiež nápoje, ktoré iste ocenia ako malí tak aj dospelí návštevníci.

Nedeľné kultúrne večery

Priamo v meste Senica, na Námestí oslobodenia, na bočnej schodiskovej terase domu kultúry sa budú naprieč celými dvoma prázdninovými mesiacmi odohrávať Nedeľné kultúrne večery. Celkom deväť nedeľných podvečerov je vyskladaných tak, aby sa kultúrne vyžili fanúšikovia rôznych žánrov. Napríklad hneď prvé vystúpenie bude 2. júla patriť Cool School Senica, ktorá prinesie hudobno-dramatické pásmo v angličtine, v ktorom budú účinkovať malí predškoláci.

Atmosféru nedeľných večerov pri dome kultúry pravidelne vytvárajú žiaci ZUŠ Senica a tiež členovia speváckeho zboru mesta Cantileny. Svojich skalných fanúšikov má aj Klub priateľov heligónky Senica a Spevácka skupina Seniorka. Poslednú júlovú nedeľu (30. 7.) sa predstaví vokálna skupina z Brna „Dej nám akord“, o týždeň šansónová speváčka Lucia Bujnová s klavírnym sprievodom Pavla Bodnára, ale aj Divadlo Havran s predstavením Knieža Michal a kapely Džez a Hrúza a The Shaldos.

Senické kultúrne leto 2023
Senické kultúrne leto 2023

Kunovská priehrada

Letných sobôt na Kunovskej priehrade bude v tejto sezóne dovedna šesť. Tri v júli a tri v auguste. Dejiskom bude vo väčšine areál ihriska pri lodenici. Tam si príde na svoje najmä detské publikum, pre ktoré je pripravených niekoľko divadelných predstavení i letná diskotéka. Do letných sobôt na priehrade sa zmestila aj dvojica koncertov. Prvý (8. júla) odohrá skupina Oáza a s letnými sobotami sa rozlúčime so skupinou Chilli 26. augusta.

Múzeum Senica

Fanúšikovia histórie si už zvykli, že v Múzeu Senica je živo aj počas letných mesiacov. Keďže aktuálne je mestské múzeum pre návštevníkov uzavreté kvôli výstavbe parkového areálu v jeho bezprostrednom okolí, obľúbené prednášky reflektujúce témy zo senickej mladšej i staršej histórie sa presúvajú do budovy DAV-u. Leto s Múzeum Senica môžete zažiť vždy v stredu od 18.00 hodiny 9., 16. a 23. augusta v príjemných priestoroch DAV-u.

Open air podujatia

Súčasťou Senického kultúrneho leta sú aj open air podujatia pre širokú verejnosť. Prvým sú amatérske adrenalínové preteky Hecni sa, ktoré sa budú odohrávať v areáli Kunovskej priehrady hneď skraja prázdnin 1. júla. Ide o celodenné športové podujatie, kde na účastníkov čaká šesť kilometrov dlhá trať s 20-timi prekážkami, popretkávané bohatým sprievodným programom s koncertami, diskusiami a pilates či cvičeniami jogy.

Na kolesách proti rakovine je charitatívna cyklojazda, ktorej výťažok poputuje do Nadácie na výskum rakoviny a ktorú budú môcť záujemci absolvovať v sobotu 12. augusta so štartom na cyklotrase pri kúpalisku a cieľom v areáli Kunovskej priehrady, kde bude pripravený kultúrny program pre rodiny s deťmi a tiež žrebovanie tomboly o zaujímavé a hodnotné ceny.

Dostihová nedeľa v Čáčove bude toto leto 20. augusta. Hojne navštevované a divácky veľmi atraktívne rovinaté a prekážkové dostihy, na ktorých mesto Senica spoluparticipuje finančne, ponúknu správne namixovanú zmes adrenalínu fandiaceho publika s atrakciami sprievodného programu pre malých aj veľkých.

Senické senobranie

Senické senobranie má tento rok nový dátum. Z augusta sa posunulo na 2. septembra, kedy si budeme užívať predĺžený víkend pred nástupom do škôl. Jarmočníci a remeselníci opäť naplnia stánky s tovarom na Sadovej ulici pri mestskom amfiteátri. Návštevníci sa môžu tešiť na celodenný hudobno-kultúrny program s dožinkami, ktorý večer zavŕši vystúpenie speváčky Zuzany Smatanovej.

Keď to zhrnieme – zvlášť stredy, štvrtky, soboty a tiež nedele budú v Senici počas leta doslova nabité kultúrou, športom a tiež zábavným vzdelávaním. K nim je ešte potrebné pripočítať letné kino pod otvorenou oblohou senického amfiteátra. To bude v prípade priaznivého počasia fungovať počas celých prázdnin.

Pozri aj

zdroj foto: Mesto Senica

Senica: Najfrekventovanejšie priechody postrážia opäť „prechodári“

Na bezpečnosť detí pri prechádzaní cez priechody pre chodcov cestou do školy dohliadajú už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.