Skupina Sanagro kúpila dve spoločnosti v Dunajskej Strede a Jahodnej

Slovenská poľnohospodárska skupina SANAGRO rozširuje svoje pôsobenie  na juh Slovenska. Najnovšie do svojho portfólia zaradila spoločnosť zaoberajúcu sa predajom agrokomodít a poľnohospodárskych vstupov Agrosid z Dunajskej Stredy a Poľnohospodárske družstvo Jahodná.

SANAGRO dodnes pôsobilo na západnom a strednom Slovensku a obhospodarovalo takmer 20-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Po novom bude skupina riadiť dovedna 13 fariem a dvoch obchodníkov s poľnohospodárskymi komoditami.

Spoločnosť Agrosid sa venuje výkupu a ďalšiemu predaju poľnohospodárskych plodín iných farmárskych spoločností. Doposiaľ pod našu skupinu patrila obchodná spoločnosť Lukra. Tá sa orientovala výlučne na predaj obilnín, mlieka a olejnín, ktoré sme vyprodukovali na našich farmách. Pridaním Agrosidu do portfólia sa preto Sanagro prioritne posilní v nevýrobnej oblasti,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO Tomáš Kohút a spresnil, že Agrosid sa zaoberá obchodovaniu s kukuricou, pšenicou, jačmeňom, repkou, hrachom či sójou. Zároveň poskytuje poľnohospodárom osivá, hnojivá či iné chemikálie potrebné na ochranu poľnohospodárskych plodín.

Naša spoločnosť už takmer 20 rokov úspešne podniká v oblasti poľnohospodárskych služieb. Združuje prvovýrobcov v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Aktivitami v oblasti predfinancovania, pozberovej úpravy, skladovania, výkupu a následného predaja úrody poskytujeme služby poľnohospodárom, ktorí na tieto činnosti nemajú zázemie či technické vybavenie. Sme traja majitelia, všetci v dôchodkovom veku. Nakoľko naše deti si svoju profesionálnu budúcnosť predstavujú v iných odvetviach, rozhodli sme sa spoločnosť predať. V začlenení Agrosidu do skupiny SANAGRO vidíme nielen záruku kontinuity, ale aj možnosť ďalšieho rozvoja firmy v oblasti kvality a rozsahu poskytovaných služieb. Veríme, že postavenie Agrosidu ako súčasti skupiny SANAGRO sa na trhu výrazne posilní a prinesie pozitívny efekt ako spoločnosti samotnej, tak aj jej dlhoročným partnerom,“ uviedol Ladislav Sátor, spolumajiteľ spoločnosti Agrosid a Poľnohoposdárskeho družstva Jahodná.

Sanagro - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček
Sanagro – ilustračné foto Autor: Vladimír Miček

Družstvo Jahodná pôsobí v rámci prvovýroby

Poľnohospodárske družstvo Jahodná pôsobí v rámci poľnohospodárskej prvovýroby na ornej a lesnej pôde a v ovocinárstve. Primárne pestuje pšenicu, jačmeň a kukuricu. Podobne ako Agrosid funguje na území Dunajskej Stredy a jej okolia. „Družstvo Jahodná, ktoré je rovnako súčasťou akvizície, hospodári na poľnohospodárskej ploche približne 600 hektárov. Na nárast obhospodarovanej plochy SANAGRA preto nebude mať zásadný vplyv,“ dodal Tomáš Kohút zo SANAGRO.

Kúpu spoločnosti Agrosid a Poľnohoposdárskeho družstva Jahodná už odobril aj Protimonopolný úrad SR. Po dohode obidvoch strán sa kúpna cena nebude zverejňovať.

O spoločnosti Sanagro

Slovenská poľnohospodárska skupina SANAGRO patrí pod slovenskú private equity spoločnosť Sandberg Capital. Pôsobí na 13 farmách na západnom, strednom a južnom Slovensku, z čoho sú dve eko farmy a jedna v režime prechodu na ekologický chov.

SANAGRO aktuálne hospodári na ploche 20-tisíc hektárov pôdy, na ktorých ročne dopestuje 35-tisíc ton obilnín a olejnín, a ďalších 20-tisíc ton krmovín pre 4-tisícové stádo dobytka. Mesačne vyprodukuje približne 1,2 milióna litrov kravského mlieka, ktoré dodáva výlučne domácim spracovateľom so slovenským vlastníkom. SANAGRO je zároveň vlastníkom najväčšej slepačej farmy na produkciu bio vajec z voľného výbehu.

Pozri aj

Už druhá knižná búdka pribudla vďaka Žitnoostrovskej knižnici v Dunajskej Strede. Zdroj: Mesto Dunajská Streda

V Dunajskej Strede pribudla ďalšia knižná búdka

Už druhá knižná búdka pribudla vďaka Žitnoostrovskej knižnici v Dunajskej Strede. Tentoraz na Trhovisku, na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.