SPP chce pri Galante postaviť veterný park

Slovenský plynárenský priemysel plánuje v okolí Galanty postaviť veterný park, ktorého súčasťou by bolo 8 turbín. Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý realizátor podal na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Nový projekt, ktorý je v štádiu hodnotenia je súvisiaci s investičnou akciou. Predpokladaný dátum začiatku výstavby je stanovený na rok 2025, zatiaľ čo prevádzka by mala byť spustená o rok neskôr, v roku 2026. Dátum ukončenia činnosti sa v súčasnosti neurčuje.

Navrhovateľ plánuje postaviť veternej energie zdroj na území katastrálnych obcí Galanta, Kajal a Váhovce. Projekt zahŕňa výstavbu 8 turbín s celkovým výkonom až 57,6 MW. Predpokladané investičné náklady sú do 90,4 milióna eur. V pláne je zahrnuté pripojenie na elektrizačnú sústavu SR.

Projekt tiež zahŕňa výstavbu spevnených prístupových a obslužných komunikácií s celkovou dĺžkou 5,4 km. Pripojenie na existujúcu rozvodnú sieť cez bod napojenia, ktorý bude v rozvodnej stanici vodného diela Kráľová, bude realizované pomocou podzemného 22 kV elektrického vedenia s dĺžkou 24,6 km. Pozemky, na ktorých sa bude nachádzať veternej park, sú vo vlastníctve súkromných osôb (Galanta, Kajal) a obce Váhovce.

Podľa GlobalWind atlas je rýchlosť vetra v danej lokalite (7,4 m.s-1 vo výške 150 m nad povrchom terénu) je porovnateľná s najlepšími lokalitami na Záhorí. Očakáva sa, že veterný park bude schopný generovať až 182 GWh elektrickej energie ročne, vzhľadom na súčasné poznatky. Celková rozloha daného územia predstavuje 1 824 669 m2 a najmenšia vzdialenosť od obytných objektov je približne 700 m.

SPP chce pri Galante postaviť veterný park. Zdroj: EIA
SPP chce pri Galante postaviť veterný park. Zdroj: EIA

Veterný park – charakteristika prevádzky

Štartovanie: Po spustení hlavným vypínačom sa turbína automaticky prepne na bežnú prevádzku, ak je rýchlosť vetra vyššia ako štartovacia rýchlosť.

Bežná prevádzka: Turbína dodáva elektrickú energiu do siete a súčasne sa monitorujú parametre vetra, počet otáčok rotora a optimalizuje sa riadenie generátora.

Pokles rýchlosti vetra: Pri poklese rýchlosti vetra pod štartovaciu hodnotu sa turbína odpojí a zablokuje.

Zastavenie: Turbína môže byť zastavená ručne alebo automaticky.

Nedostatok vetra: Ak otáčky rotora klesnú príliš nízko, zariadenie sa odstaví.

Príliš silný vietor: Pri rýchlosti vetra vyššej ako 25 m.s-1 sa prevádzka zastaví.

Námraza: Prítomnosť námrazy je detekovaná pomocou trojnásobne isteného systému signalizácie námrazy.

Riziko zrážky s vtákmi: Proti zrážkam s vtákmi je zabezpečený protikolízny systém.

Osvetlenie: Gondola je vybavená svetelným signalizačným zariadením ako súčasť leteckého varovného systému.

Pozri aj

Fotografia zachytáva mužstvo a veliteľa 18. delostreleckej batérie, ktorá sa na jeseň 1944 zúčastnila SNP

Pripomíname si 79. výročie od vypuknutia SNP

Slovenské národné povstanie (SNP) vypuklo 29. augusta 1944, ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.