TTSK dokončil rekonštrukciu mosta v Horných Orešanoch

TTSK dokončil rekonštrukciu mosta v Horných Orešanoch s predstihom niekoľkých týždňov. Sprejazdnený bude v plnom profile od 29. júna.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) ukončil komplexnú modernizáciu mosta cez potok Parná na ceste II/502 v obci Horné Orešany. Pôvodná konštrukcia bola úplne zbúraná a počas uplynulých troch mesiacov ju nahradil nový, bezpečný most s dlhou životnosťou. Kraj do modernizácie mosta v Horných Orešanoch investoval sumu 493-tisíc eur, pričom opätovné sprejazdnenie mosta je naplánované na štvrtok 29. júna 2023 od 16.00 hodiny.

Našou prioritou je zlepšovanie technického stavu mostov po celom kraji. Na základe diagnostiky mosta cez potok Parná sme vymenili celú nosnú konštrukciu, zároveň zabezpečili obchádzkové trasy a prispôsobili aj cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy. Som rád, že v Horných Orešanoch na frekventovanej ceste II. triedy vyrástol úplne nový, bezpečný most s dlhou životnosťou. Práce prebiehali bez komplikácií, vďaka čomu most odovzdávame motoristom do užívania s niekoľkotýždňovým predstihom,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Pôvodný most bol postavený v roku 1969

Pôvodný most z roku 1969 bol na základe diagnostiky z marca 2021 v zlom stave. Ten bol spôsobený zatekaním a následnou degradáciou nosnej konštrukcie vzhľadom na nefunkčnú izoláciu. Stará nosná konštrukcia bola kompletne rozobratá a namiesto nej vyrástol moderný most s novým systémom odvodňovania i novou vozovkou. Významným spôsobom sa tak predĺžila životnosť mostného objektu. Vďaka dostatočne širokým chodníkom po oboch stranách sa zvýši bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Rekonštrukčné práce, ktoré realizovala spoločnosť COLAS Slovakia, a. s., sa začali v polovici marca. Pôvodne mali trvať štyri mesiace. Vzhľadom na bezproblémový priebeh modernizácie bude most odovzdaný motoristom do užívania o niekoľko týždňov skôr. Jeho opätovné sprejazdnenie v plnom profile je naplánované na štvrtok 29. júna 2023 od 16:00 hodiny.

Od 30. júna 2023 budú prímestské autobusy opäť premávať priamo na trase Košolná – Dolné Orešany – Horné Orešany a späť bez využitia prepojovacej komunikácie v obci Košolná. Cestovné poriadky prímestských autobusových liniek sú k dispozícii tu.

TTSK dokončil rekonštrukciu mosta v Horných Orešanoch. Zroj: TTSK
TTSK dokončil rekonštrukciu mosta v Horných Orešanoch. Zroj: TTSK

Župa opravuje aj cestu pri Dolných Orešanoch

Tento stav bude trvať do 31. augusta 2023, kedy sa autobusy vrátia na predmetnú komunikáciu z dôvodu pokračujúcej modernizácie cesty II/502 v úseku od hranice Bratislavského a Trnavského kraja cez Dolné Orešany až po začiatok obce Horné Orešany.

Úsek modernizuje župa od polovice apríla, pričom v dĺžke 2,8 kilometra bol odfrézovaný pôvodný asfaltový kryt a aktuálne prebiehajú práce na telese cesty vrátane postupnej rekonštrukcie šiestich priepustov. Župa spolufinancuje modernizáciu z európskych zdrojov vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške 4,1 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.