V Galante upozorňujú na pravidlá výsadby stromov

Každý rok sa v meste Galanta objaví niekoľko nových stromov. Táto činnosť je verejnosťou všeobecne chválená a obľúbená. Príjemné prostredie, ktoré stromy vytvárajú, oceňuje každý. Avšak, výsadba stromov má svoje špecifiká pravidlá, ktoré sú záväzné pre mesto a jeho obyvateľov.

Občania z vlastnej iniciatívy vysádzajú stromy

Aj keď výsadba na pozemku, ktorý nie je v osobnom vlastníctve, nie je povolená, niektorí obyvatelia mesta vysadili stromy na sídlisku SNP bez predchádzajúcej konzultácie s príslušným oddelením Mestského úradu alebo s Technickými službami v Galante, ktoré sú zodpovedné za miestnu zeleň.

Vyzývame obyvateľov, aby nevysádzali stromy na pozemkoch mesta bez povolenia. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je neoprávnená výsadba drevín zakázaná. Výsadba stromov na cudzí pozemok vyžaduje súhlas majiteľa pozemku, inak sa občan dopúšťa protiprávneho konania,“ upozornila Mária Kilácskóová z Mestského úradu v Galante.

Aj za nelegálnu výsadbu sa stáva majiteľ pozemku zodpovedným

Ako doplnila, za nelegálnu výsadbu stromu sa stáva majiteľ pozemku plne právne zodpovedný. Majiteľ, správca alebo nájomca pozemku je podľa zákona povinný sa o vysadené dreviny starať, vrátane ich ošetrenia a udržiavania. Technické služby v Galante evidujú len vysadené dreviny, ktoré boli nahlásené alebo ktoré boli vysadené nimi samotnými, a potom sa riadia presne stanoveným plánom starostlivosti.

Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta
Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta

Občania často nedokážu predvídať, ako budú stromy rásť v nasledujúcich desaťročiach a či môžu spôsobiť problémy s tienením, zasahovaním konárov do fasády a podobne. Odstránenie takéhoto stromu už vyžaduje povolenie a je finančne náročné. Nelegálnou výsadbou stromov môžu byť náhodou poškodené aj ochranné pásma inžinierskych sietí,“ doplnila Kilácskóová.

Pozri aj

Fotografia zachytáva mužstvo a veliteľa 18. delostreleckej batérie, ktorá sa na jeseň 1944 zúčastnila SNP

Pripomíname si 79. výročie od vypuknutia SNP

Slovenské národné povstanie (SNP) vypuklo 29. augusta 1944, ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.