V Senici pribudli prístrešky pre bicykle

V rámci aktuálne začínajúcej cyklistickej sezóny si môžu cyklisti v meste Senica bezpečne odložiť dopravný prostriedok priamo v centre mesta. Uzamykateľné prístrešky pre bicykle môžu ľudia využiť či už cestou na nákup alebo pri každodennom dochádzaní za prácou. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Pri autobusovej stanici v blízkosti Hurbanovej ulice boli v rámci prvej etapy projektu cyklodopravné trasy vybudované dva uzamykateľné cykloprístrešky. Ide o súčasť budovania doplnkovej cyklistickej infraštruktúry.

Prístrešky pre bicykle majú kapacitu 44 bicyklov

Objekty prístreškov, ktoré sú označené logom mesta Senica a tiež veľkým obrázkom bicykla a návodom na použitie, majú kapacitu pre uschovanie 44 bicyklov. Súčasťou jedného z nich je aj servisný stojan na opravu bežných porúch s pumpičkou.

V rámci aktuálne začínajúcej cyklistickej sezóny pribudli v meste Senica uzamykateľné prístrešky pre bicykle. Zdroj: Mesto Senica
V rámci aktuálne začínajúcej cyklistickej sezóny pribudli v meste Senica uzamykateľné prístrešky pre bicykle. Zdroj: Mesto Senica

Oba prístrešky sú uzamykateľné, s elektrickým vrátnikom a monitorované kamerovým systémom, aby odloženie bicykla bolo naozaj bezpečné. Bezpečnosť odloženého bicykla je zdupľovaná aj tým, že na vstup do prístrešku je potrebné sa identifikovať. Systém eviduje, kto a o koľkej do cykloprístrešku vstúpil,” uviedla Moravcová.

Identifikácia na vstup prebieha formou prvotnej registrácie, ktorú je možné urobiť prostredníctvom internetovej aplikácie spoločnosti Cyklosafe – cykloparkovanie.sk, kde si je potrebné z ponúkaných miest a obcí vybrať Senicu. Názov tejto webstránky si však občan nemusí pamätať. Dostane sa na ňu ešte jednoduchšie aj prostredníctvom mestskej aplikácie cez ikonu Úschovňa bicyklov.

Registračný poplatok je symbolické 1 euro a jeho uhradením získa cyklista automaticky prístup na celý rok do oboch prístreškov nachádzajúcich sa v tejto lokalite. Každé ďalšie odloženie bicykla je následne bezplatné.

Prístup do cykloprístrešku možno uskutočniť aj načítaním QR kódu (nachádzajúcom sa na objekte prístreška) prostredníctvom mobilného telefónu. Rovnako ako pri odomykaní cykloprístrešku cez aplikáciu, aj pri vstupe cez QR kód, je potrebné vlastniť mobilný telefón s dátami. Občan obdrží po prihlásení v mobilnej aplikácii jedinečné identifikačné číslo, teda takzvaný otvárací kód.

Cieľom je podporiť cyklistickú dopravu

Cieľom budovania cyklodopravných trás a cyklistickej infraštruktúry je podporiť cyklistickú dopravu v Senici ako ekologický spôsob dopravy. Ekologická je zároveň aj prevádzka týchto prístreškov, ktoré sú napájané cez solárne panely.

Mesto zároveň pracuje na ďalších projektoch, ktoré by rozšírili sieť cyklochodníkov a trás pre cyklistov, aby občania mohli využívať tento dopravný prostriedok v plnej miere na cestu do práce, do školy, na nákupy či za zábavou. Podporiť cyklistickú dopravu v meste by mal aj projekt zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing, ktorý začneme realizovať už v priebehu tohto roka,“ prezradil ďalšie pripravované zámery samosprávy v oblasti rozvoja cyklistickej infraštruktúry primátor mesta Martin Džačovský.

Pozri aj

zdroj foto: Mesto Senica

Senica: Najfrekventovanejšie priechody postrážia opäť „prechodári“

Na bezpečnosť detí pri prechádzaní cez priechody pre chodcov cestou do školy dohliadajú už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.