VIDEO+FOTO: Desatoro turistu a tipy na výlet

Začala turistická sezóna: 10 rád, na ktoré by ste mali myslieť, v rámci plánovania turistických výletov, pre vás pripravila redakcia NaZahori.sk.

Jar je obdobím, kedy sa príroda prebúdza a môže byť nádherné ísť na turistiku do prírody. Ak plánujete výlet v jarnom období, existuje niekoľko vecí, na ktoré by ste sa mali zamerať, aby ste si svoju turistiku užili naplno a zabezpečili si bezpečnosť.

1. Zvoľte si vhodnú trasu

Pred turistikou by ste mali získať informácie o aktuálnych podmienkach a stavu chodníkov v oblasti, ktorú chcete navštíviť. Je dôležité vedieť, či sú cesty prechodné, či je potrebné vybaviť si povolenia alebo či existuje nejaké riziko, napríklad lavínové nebezpečenstvo.

Je dôležité zvoliť si vhodnú trasu, ktorá zodpovedá vašim schopnostiam a požiadavkám. Vyhýbajte sa trase, ktorá vedie po nezabezpečených miestach alebo je veľmi náročná.

2. Vhodná obuv a oblečenie do každého počasia

V jarnom období sa počasie môže rýchlo meniť, preto je dôležité byť pripravený na zmenu počasia. Skontrolujte si predpoveď. Môže sa stať, že vám bude horúco a o chvíľu sa ochladí, alebo príde dážď a následne začne fúkať vietor. Preto je dôležité mať so sebou pláštenku, náhradné oblečenie prípadne iné…

https://www.nazahori.sk/videofoto-na-zahori-je-viacero-rozhladni-s-nadhernym-pohladom-nielen-na-region/

3. Dodržujte pravidlá ochrany prírody

Ak idete na turistiku do prírody, nezabudnite dodržiavať pravidlá ochrany prírody. Nezanechávajte odpadky, nevchádzajte do chránených oblastí a dodržujte značenie chodníkov.

4. Informácie o dostupnosti ubytovania a stravovania

V horských oblastiach môže byť v jarnom období menej otvorených ubytovacích zariadení a reštaurácií, preto si dopredu zistite informácie o dostupnosti ubytovania a stravovania v oblasti, ktorú plánujete navštíviť.

5. Používajte ochranné pomôcky

Pri niektorých aktivitách v horách, ako napríklad pri lezení, sú ochranné pomôcky, ako sú napríklad helmy, nevyhnutné. Použitie týchto pomôcok vám môže ochrániť pred možnými nebezpečenstvami a zraneniami.

6. Zistite si informácie o miestnej faune a flóre

V jarnom období sa príroda prebúdza a môže byť nádherné vidieť kvitnúce rastliny a nový život v lese. Avšak, niektoré rastliny a živočíchy môžu byť nebezpečné, preto sa dopredu zistite informácie o miestnej faune a flóre a vyhýbajte sa nebezpečným druhom.

7. Dodržiavajte pitný režim

Je dôležité, aby ste mali so sebou dostatok pitnej vody, pretože pri pohybe nielen v horách môže dôjsť k dehydratácii. Ak plánujete turistiku na dlhší čas, mali by ste zvážiť možnosť filtrovať vodu z potokov alebo si ju dezinfikovať pomocou chemikálií. Taktiež si môžete zobrať so sebou energetické nápoje alebo iontové nápoje, ktoré vám pomôžu udržať rovnováhu elektrolytov v tele.

8. Dodržiavajte miestne pravidlá a zákony

Pri turistike do hôr je dôležité dodržiavať miestne pravidlá a zákony. V mnohých horských oblastiach platia špeciálne pravidlá týkajúce sa napríklad vyhliadkových veží, chránených oblastí a zón s obmedzeným vstupom. Je dôležité tieto pravidlá rešpektovať, aby sme neohrozovali sami seba, ale ani miestnu prírodu.

9. Upratujte po sebe

Turistika do hôr prináša zodpovednosť nielen voči sebe, ale aj voči prírode. Preto by sme mali po sebe upratovať a nezanechávať za sebou odpadky. Dbajme na to, aby sme sa neuchyľovali k divokému táboru a nepoškodzovali prírodné prostredie.

10. Dbajte na svoje zdravie a bezpečnosť

V neposlednom rade je dôležité dbať na svoje zdravie a bezpečnosť. Ak sa necítite dobre alebo ak máte akékoľvek zdravotné problémy, neodporúča sa vyberať sa na turistiku. Vždy informujte svojich sprievodcov alebo ostatných členov skupiny o svojom zdravotnom stave a majte so sebou základné lieky a obsah lekárničky, ktorý môže zachrániť život…. Myslite na to, že v horách sa môžu vyskytnúť neočakávané situácie a musíme byť na ne pripravení.

Pozri aj

Deň ústavy SR Zdroj: prezidentka.sk

1. september Deň Ústavy SR

1. september na Slovensku je Štátny sviatok a to Deň Ústavy. Schváleniu základného zákona štátu, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.