Výstava Štefana Ortha v galérii a osvetovom stredisku v Senici

Pripravuje sa výstava Z krajiny do krajiny v Záhorskej galérii a Záhorskom osvetovom stredisku v Senici. NaZahori.sk o tom informovala za galériu Zuzana Dohnalová.  

V priestoroch Záhorskej galérie (ZG) a Záhorského osvetového strediska (ZOS) v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), otvoria 3. 8.2023 vernisážou výstavu Štefana Ortha „Z krajiny do krajiny“.

O výstave Z krajiny do krajiny

Maliar, pedagóg, fotograf a príležitostný kurátor Štefan Orth sa retrospektívnym výberom svojej takmer 60-ročnej kresbovo-maliarskej tvorby prezentuje paralelne vo dvoch výstavných priestoroch v Senici. O výstave viac uviedla jej kurátorka Božena Juríčková.

Podstatná obrazová kolekcia, krátko približujúca ontogenézu autorovho diela, je sústredená v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, ďalšia časť v Záhorskom osvetovom stredisku. Komplexne je výstava dokladom konštantných väzieb k okruhom klasickej žánrovej maľby, osobitne k fenoménu profánnej vidieckej krajiny a suverenite naturálneho, civilizáciou minimálne deštruovaného sveta vôbec. Autor príležitostne tematizuje i kvetinové resp. predmetové zátišie a okrajovo siahne aj k figurálnym motívom, čo dokumentuje najmä súbor inštalovaný v Záhorskom osvetovom stredisku.

Krajiny Štefana Ortha sú apoteózou kolorizmu, glorifikáciou farebných hmôt v širokom oblúku spektrálnych hodnôt, hýrivo preskupujúcich sa tónov a valérov na pôdoryse emotívne reflektovanej predmetnej témy a jej výsostne lyrickej dikcie. Sú ódou i rešpektom k týmto posvätným rituálom, ktoré pred vyše poldruha storočím vznietil odvážny príklad rousseauských barbizoncov a ktoré napokon iniciovali zrod impresionistickej revolúcie.

Tvorba Štefana Ortha neruší konvencie ani nehľadá násilné paralely s pohybmi na dobovej scéne. Autor plynule, viac-menej kontinuálne projektuje svoj pomerne zavčasu, už v úvodnej etape relatívne žánrovo i sujetovo vyprofilovaný program. Krajinu diagnostikuje v prieniku lokálnych a pocitových väzieb, pričom postupne redukuje vecnú optiku v prospech emocionálnej roviny a voľnejších, impresívnejších a imaginatívnejších citácií. Jeho senzuálne krajiny z raného obdobia reagujú na odkaz moderny, zatiaľ čo tvorba ostatných dvoch desaťročí reflektuje sugestívnejšie parametre maľby, siaha až po prah abstrakcie. Svoj osobný i vizuálny vzťah k maliarskej identifikácii témy nelimituje iba rozmermi pozorovateľa, práve naopak, so stúpajúcou intenzitou preberá rolu aktívneho hráča.

Samotnej výstave predchádza slávnostné osadenie pamätného kolieska „Štefan Orth – Výtvarník a pedagóg“ na Záhorácku stenu slávy Kultúrneho domu v Senici v deň vernisáže o 16:00. Toto ocenenie umelec získal za mimoriadny prínos do kontextu kultúrneho života v meste Senica a v regióne Záhoria.

Výstava potrvá v priestoroch Záhorskej galérie a v Záhorskom osvetovom stredisku do 10.9.2023.

Pozri aj

TTSK: Cyklocesta od Lávky Veľkej Moravy popri rieke Morava k rozcestníku v Adamove

Krajskí poslanci v stredu 6. septembra 2023 otvorili 7. riadne zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.