Záhorácky maratón sa blíži

Najznámejší športový sviatok na Záhorí – Záhorácky maratón sa blíži. Maratónski bežci sa na štart postavia v Senici v sobotu 10. júna.

Pôjde už o 34. ročník maratónu (42 195 m) a 19. ročník polmaratónu, ktorý je súčasťou seriálu Grand Prix Záhoria a Moravsko-slovenského bežeckého pohára. A pozor, „beh s vôňou lesa“ – ako znie podtitul tohto podujatia, ktorý má odrážať jeho charakteristickú atmosféru a prepojenie s prírodou – odštartuje už o 9.00 hodine!

Záhorácky maratón má rovnakú trať ako vlani

Trať ostáva bez zmeny: začína a končí v meste Senica pred športovou halou na Továrenskej ulici, cez železničné priecestie pokračuje k areálu senického letiska. Odtiaľ okolo golfového areálu v Šajdíkových Humenciach cez borovicový les až do obce Borský Mikuláš. Nakoniec sa dostáva až do mesta Šaštín-Stráže. Tam je na futbalovom ihrisku umiestnená obrátka maratónskej trate. Polmaratónci majú obrátku v borovicovom lese.

Online registrácia skončila v piatok 2. júna a doterajší počet zaregistrovaných bežcov sľubuje aj tento rok zaujímavý závod. „Takýto spôsob registrovania sa využilo celkom 190 pretekárov, z toho 151 mužov a 39 žien. Na maratón je prihlásených 48 pretekárov, z toho 46 mužov a iba dve ženy. Na polmaratón je prihlásených 142 pretekárov, z toho 105 mužov a 37 žien,“ konkretizuje počty prihlásených riaditeľ trate Jaroslav Kubíček. Zaregistrovať sa bude dať aj na mieste, v deň konania maratónu, od 7.00 do 8.30 hodiny.

Záhorácky maratón Zdroj: Mesto Senica
Záhorácky maratón Zdroj: Mesto Senica

Na trati sa predstaví aj víťaz Košického maratónu

Medzi registrovanými bežcami sú aj známe mená, ako napríklad Marek Hladík z Bratislava Marathon Sport Club. Ten sa stal víťazom známeho košického maratónu v roku 2020 a zvíťazil tiež vlani na bratislavskom polmaratóne. „Jeho osobné rekordy v polmaratóne (1:08:20) aj maratóne (2:22:44) sú lepšie ako evidované rekordy nášho Záhoráckeho maratónu, preto predpokladáme, že by ich mohol prekonať,“ uvádza J. Kubíček.

Na Záhoráckom maratóne očakávame aj súboj dvoch jeho bývalých víťazov – Tomáša Kopčíka a Michala Puškára. V boji o víťazstvo im budú zdatne sekundovať Miroslav Ilavský z Dubnice nad Váhom (minuloročný víťaz polmaratónu) a domáci pretekár Pavol Masaryk z AK Senica,“ rozmieňa na drobné ohlásené pretekárske osadenstvo Záhoráckeho maratónu riaditeľ trate.

Záhorácky maratón 2023
Záhorácky maratón 2023

Tohtoročnou novinkou je, že v Senici bude po prvýkrát vyhodnotený aj najlepší Šaštín-Stražan. Ten dostane cenu primátora mesta Šaštín-Stráže. Okrem toho bude vyhodnotený aj prvý pretekár na obrátke v Šaštíne-Strážach. Tradične budú vyhodnotení aj traja najlepší Seničania a Seničanky v maratóne i polmaratóne, ktorí dostanú cenu primátora mesta Senica.

Najmladší zaregistrovaný pretekár je 16-ročný Seničan

Najmladší online zaregistrovaný pretekár na Záhorácky polmaratón je 16-ročný Seničan Jakub Otrubčák. Najmladším online zaregistrovaný pretekár na Záhorácky maratón je 19-ročný Jakub Hačunda z Borského Mikuláša. Naopak najstarším online registrovaným bežcom na maratón je 61-ročný Jaroslav Pavlacký z Trenčianskych Teplíc, na polmaratón 73-ročný Vladimír Varmuža z Hodonína (ČR).

Pre pretekárov bude po behu zabezpečené jedlo, nápoj, ovocie. Takisto aj bezplatný dvojhodinový vstup do mestskej plavárne a masáž nôh. Vlani sa Záhoráckeho maratónu a polmaratónu so štartom v Senici zúčastnilo 208 pretekárov, z nich 162 zvolilo polmaratónsku trať.

Mesto Senica je hlavným usporiadateľom tohto populárneho bežeckého podujatia, ktoré sa uskutočňuje v tesnej spolupráci s mestom Šaštín-Stráže, obcou Borský Mikuláš a tiež s finančnou podporou senickej spoločnosti Kordárna Plus a. s. a Trnavského samosprávneho kraja. Okrem toho sa na organizácii podujatia aktívne podieľajú zdravotníci z Polikliniky Senica, pracovníci Územného spolku Senica SČK, záchranné zložky a dôležitú pomoc poskytujú tiež dobrovoľníci na trati a ďalšie sponzorské firmy a partnerské organizácie.

Pozri aj

zdroj foto: Mesto Senica

Senica: Najfrekventovanejšie priechody postrážia opäť „prechodári“

Na bezpečnosť detí pri prechádzaní cez priechody pre chodcov cestou do školy dohliadajú už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.