Žitnoostrovský jarmok ponúkne tradíciu aj všestranný zážitok

Samospráva mesta Dunajská Streda organizuje v dňoch 21. až 23. septembra 2023 Žitnoostrovský jarmok, ktorý potrvá od štvrtka do soboty.

Podujatie bude trojdňové, vzhľadom na to, že nejde o jubilejný ročník. Miestom konania bude opäť nedávno zrekonštruované Trhovisko. To minulý rok výborne debutovalo. Návštevníkom poskytlo priestrannejšie, kultivovanejšie prostredie a získalo si srdcia všetkých; aj zvuk a vizuálny zážitok z koncertov boli oveľa lepšie. Vďaka veľkoplošným LED stenám si mohli záujemcovia vychutnať všetky programy prebiehajúce na pódiu z viacerých strán.

Žitnoostrovský jarmok bude na Trhovisku

Trhovisko poskytuje Žitnoostrovskému jarmoku dôstojný priestor. V programoch sa usporiadatelia snažili myslieť na všetky vekové skupiny, od seniorov, cez rodiny až po najmladšie generácie. Zachovanie maďarskej kultúry a tradícií, ako aj mestských zvyklostí bude ako zvyčajne jednou z charakteristík tohtoročného jarmoku.

Na jednej strane je dôležitým prvkom prezentácia maďarskej ľudovej hudby a ľudových tancov. V súvislosti s tým venujú organizátori aj väčší priestor remeslám, ľudovému umeniu a klasickým remeselníckym výrobkom. Tie sa na jarmoku prezentujú ako dôstojný doplnok bohatého kultúrneho programu.

Popri tradíciach ponúkne jarmok všestrannú zábavu

Popri snahe o zachovanie tradícií je dôležitá aj všestranná ponuka zážitkov. Preto boli pozvaní umelci, ktorí dokážu osloviť široké publikum. Žánrovo a štýlovo ponúka jarmok bohatý program, ktorý osloví starších aj mladších. Priestor dostanú maďarskí aj slovenskí interpreti, ako aj miestni hudobníci a mladé talenty.

Z tohto dôvodu je veľmi dôležitý aj bohatý výber jedál a nápojov, výborná gastronomická ponuka vysokej úrovne – môžem vám prezradiť, že aj tento rok sa prihlásilo množstvo stravovacích jednotiek a jarmočníkov. V ponuke je maďarská kuchyňa, ale aj kulinárske špeciality slovenskej a medzinárodnej kuchyne. Keďže aktuálne prebieha obdobie zberu úrody, z ponuky nemôže chýbať ani tradičný burčiak.

Okrem toho si vo vínnej uličke opäť každý nájde kvalitné vína podľa vlastného gusta a samozrejmosťou je aj široký výber nealko nápojov, občerstvenia, či bohatý výber pív.

Návštevníkov teda čaká naozaj fantastická jarmočná atmosféra. Najmenší aj milovníci adrenalínu si môžu vybrať zo širokého výberu kolotočov – môžete sa tešiť na nejedno prekvapenie. Aj tento rok sme sa snažili návštevníkom ponúknuť všetko, čo je zábezpekou dobrej atmosféry a príjemnej jarmočnej nálady,” informoval primátor mesta Zoltán Hájos.

Ako doplnil, okrem premyslenej, detailnej organizácie, bohatej programovej ponuky, koncertov a širokého výberu tovaru želá dobré počasie. “Pretože príjemné slnečné počasie bez dažďa skutočne zaručí, že Žitnoostrovský jarmok prinesie množstvo nezabudnuteľných zážitkov tak pre Dunajskostredčanov ako aj pre návštevníkov a turistov prichádzajúcich do nášho mesta,” povedal primátor.

Obdobie koncom septembra ešte patrí do turistickej sezóny, takže tí, ktorí prídu zo vzdialenejších miest, sa môžu ubytovať v termálnom kúpalisku a popri kúpaní budú mať počas jarmočných dní možnosť zúčastniť sa aj ďalších kultúrnych a zábavných programov.

Bude aj turistický vláčik

K pohodliu návštevníkov jarmoku poslúži aj tohto roku turistický vláčik, ktorý svojich pasažierov bude voziť zadarmo zo sídlisk na jarmok a späť.

V pohotovosti bude samozrejme aj mestská polícia, s jej pomocou zabezpečíme verejný poriadok.

Premyslená priestorová organizácia jarmoku vo veľkom zjednoduší orientáciu, keďže napríklad v jednom areáli bude umiestnený všetok remeselnícky tovar, v druhom napríklad gastronomické stany. To všetko v snahe zabezpečiť čo najväčší komfort návštevníkov. Spolu s mestskou spoločnosťou údržby verejných priestranstiev Municipal Real Estate, s.r.o. priebežne zabezpečíme čistotu v areáli jarmoku, podobne, ako aj v predchádzajúcich rokoch. Cieľom je poskytnúť návštevníkom jarmoku príjemný jarmočný areál a tiež maximálny komfort a pohodlie.

Vítaní sú všetci! Či už navštívite Žitnoostrovský jarmok v každý deň jeho trvania, alebo iba jeden deň, určite neoľutujete, ak zavítate ma jeden z najväčších festivalov našich maďarských regiónov!

Žitnoostrovský jarmok Zdroj: Mesto Dunajská Streda
Žitnoostrovský jarmok Zdroj: Mesto Dunajská Streda

Pozri aj

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Na južnom Slovensku a Záhorí je vydaná výstraha 2. stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vydal na pondelok 21.8.2023 pre okresy Záhoria a južného Slovenska výstrahu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.